do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Salon aranżacji i projektowania.

Nota techniczna

INSTRUKCJA

DOTYCZĄCA PŁYTEK CERAMICZNYCH, GRESU, KAMIENIA I MOZAIKI

 

Przed przystąpieniem do montażu zapoznaj się z informacjami zawartymi w niniejszej instrukcji oraz stosuj się do nich, w celu uniknięcia ewentualnych błędów spowodowanych niepoprawnym zastosowaniem zakupionych materiałów. Stosowanie się do poniższej instrukcji pomoże Ci w usprawnieniu procesu montażu, co znajdzie bezpośrednie przełożenie na Twoje zadowolenie z zakupionego Towaru. Niezastosowanie poniższych zaleceń, w szczególnych przypadkach, może mieć wpływ na negatywne rozpatrzenie reklamacji.

 

 

 

 1. Płytki stosować zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem.

 2. Przed ułożeniem płytek należy sprawdzić ich jakość, odcień i kaliber (wymiar). W tym celu zalecamy otworzyć kilka opakowań i porównać płytki z różnych kartonów w ramach tej samej partii, aby upewnić się, że nie nastąpiła pomyłka w trakcie wydawania towaru. Następnie ułożyć na płaskiej powierzchni cześć płytek „na sucho”, aby sprawdzić czy są one zgodne z zamierzonym układem.

 3. Zadbaj o jakość. Położenie płytek powierz wykwalifikowanym i zawodowym wykonawcom. Podczas montażu postępuj ściśle wg. zaleceń i instrukcji producentów klejów, zapraw, fug i impregnatów, itp. Wybieraj fachowców którzy się na tym znają.

 4. Podczas układania płytek, których cechą jest zróżnicowanie kolorystyczne (tonalne) w ramach jednej partii, zalecamy pobieranie kolejnych płytek z różnych opakowań w celu ich wymieszania. Pozwoli to na uzyskanie optymalnego wyglądu. Nie mogą być one segregowane i układane wg. odcienia lub wzoru występującego w pojedynczym opakowaniu.

 5. Nominalny wymiar płytek np: 60cmx60cm, który jest podawany na dokumentach handlowych jest wymiarem katalogowym (ogólnym) używanym do ich opisu i zwykle różni się on od wymiaru roboczego np: 59,7cmx59,7cm zwanego kalibrem. Kaliber to wymiar produkcyjny płytki oznaczony w milimetrach zgodny z tabelą kalibracji danego producenta znajdującą się na opakowaniu. Może on być wyrażony liczbami (1, 2, 3...) albo literami (A, B, C...).

 6. W przypadku łączenia na jednej płaszczyźnie w tzw. „szachownicę” dwóch rodzajów płytek pochodzących z tej samej serii oraz posiadających ten sam wymiar nominalny, np: 60cmx60cm, należy upewnić się przed ułożeniem, że mają one ten sam kaliber.

 7. W przypadku łączenia na jednej płaszczyźnie płytek modularnych z tej samej serii tj.: posiadających różne wymiary nominalne, np: 50cmx50cm, 50cmx25cm, 25cmx25cm należy sprawdzić przed przyklejeniem, czy płytki nominalnie mniejsze tj.: 2 szt. – 50cmx25cm lub 4 szt. – 25cmx25cm po dołożeniu do siebie i po uwzględnieniu szerokości spoiny pomiędzy nimi pokryją się z największym dla nich wymiarem nominalnym 50cmx50cm.

 8. Płytek pochodzących z różnych partii, serii lub od różnych producentów, nie należy łączyć na jednej płaszczyźnie.

 9. Płytki w gat. II i III charakteryzują się tym, że w szczególności mogą występować różnice kolorystyczne, przebarwienia, uszkodzenia krawędzi, narożników lub powierzchni, odstępstwa od przyjętych norm dotyczących: grubości, płaskości, kalibracji, równoległości, prostopadłości, wklęsłości, lub wypukłości boków, a także właściwości fizykochemicznych. Sprzedawca nie odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową, gdy kupujący w chwili zawarcia umowy o tej niezgodności wiedział lub, oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć.

 10. Płytki ceramiczne zawsze układaj z uwzględnieniem spoiny. Układanie na styk (tzw. bezfugowe) jest niezgodne ze sztuką budowlaną. Dla płytek rektyfikowanych minimalna fuga powinna wynosić 1-1,5mm, dla płytek nierektyfikowanych w tym samym kalibrze rekomendujemy fugę 2-3 mm, przy układach modularnych składających się z kilku różnych wymiarów fuga powinna wynosić 4-5 mm. Przy układach modularnych nie gwarantujemy, że wszystkie fugi będą tej samej szerokości.

 11. Dla płytek w gatunkach II i III rekomendujemy fugi 5 mm lub szersze.

 12. Przy układaniu płytek na ogrzewaniu podłogowym stosuj wysokoelastyczne zaprawy klejowe i fugi. Zalecana szerokość fugi nie powinna być mniejsza niż 3 mm dla jednej partii płytek z uwagi na rozszerzalność termiczną.

 13. Płytki ceramiczne, zgodnie z normą PN-EN 14411, mogą mieć niewielką krzywiznę, co uwidacznia się przy formatach o kształcie prostokąta np: 60cmx120cm, 50cmx100cm, 45cmx90cm, 40cmx80cm, 30x60 itp., a w szczególności płytek długich i wąskich imitujących drewniane deski. Dlatego w celu zniwelowania ewentualnych różnic zalecamy układać je z maksymalnym przesunięciem wynoszącym do 25% długości płytki sąsiadującej.

 14. Gresy polerowane, kamień naturalny i mozaiki kamienne, należy bezzwłocznie oczyścić z resztek zapraw zaraz po ułożeniu, a następnie zaimpregnować odpowiednim preparatem. Impregnację zalecamy wykonać przed spoinowaniem z uwagi na możliwość powstania przebarwień od fugi (szczególnie ciemne fugi na jasnych płytkach). Zaleca się wykonanie próby w mało widocznym miejscu lub na niewielkim fragmencie.

 15. Gresy polerowane, mozaiki szklane oraz kamień naturalny zalecamy układać na klej biały elastyczny o parametrze C2TE.

 16. Do usuwania pozostałych po montażu resztek zapraw, fug itp. jak również do codziennej pielęgnacji nie używać mocno ściernych środków chemicznych lub narzędzi typu szczotki druciane lub stalowe zmywaki.

 17. Wszelkie zalecane w niniejszej instrukcji materiały do montażu, fugowania, impregnacji i czyszczenia dostępne są w naszych punktach sprzedaży. W celu doboru odpowiednich środków prosimy o kontakt z naszym sprzedawcą.

 18. Towar zwracany do magazynu powinien zostać zwrócony w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu.

 19. Producenci i sprzedawca płytek zastrzegają, że w przypadku zakupienia nieprawidłowej ilości płytek dokupienie dalszej ich ilości może skutkować inną kalibracją i odcieniem (tonacją) itp.

 20. Sprzedawca zastrzega, że różnice dotyczące zdjęć Towarów a wynikające z indywidualnych ustawień komputera danego klienta lub wynikające z technik drukarskich (kolor, proporcje itd.) nie mogą być podstawą do reklamacji Towaru.

 

 

 

 

OPRÓCZ WYŻEJ PODANYCH ZALECEŃ WSZELKIE PRACE NALEŻY

ZAWSZE WYKONYWAĆ ZGODNIE ZE SZTUKĄ BUDOWLANĄ.

 

 

2018 Wszelkie prawa zastrzeżone yeti.pl

Sklep internetowy Shoper.pl

Projekt i wykonanie sklepu: Onisoft.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl