INSTRUKCJA
DOTYCZĄCA PŁYTEK CERAMICZNYCH, GRESU, KAMIENIA I MOZAIKI
Przed przystąpieniem do montażu zapoznaj się z informacjami zawartymi w niniejszej instrukcji oraz stosuj się do nich, w celu uniknięcia ewentualnych błędów spowodowanych niepoprawnym zastosowaniem zakupionych materiałów. Stosowanie się do poniższej instrukcji pomoże Ci w usprawnieniu procesu montażu, co znajdzie bezpośrednie przełożenie na Twoje zadowolenie z zakupionego Towaru. Niezastosowanie poniższych zaleceń, w szczególnych przypadkach, może mieć wpływ na negatywne rozpatrzenie reklamacji.
-
Płytki stosować zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem.
-
Przed ułożeniem płytek należy sprawdzić ich jakość, odcień i kaliber (wymiar). W tym celu zalecamy otworzyć kilka opakowań i porównać płytki z różnych kartonów w ramach tej samej partii, aby upewnić się, że nie nastąpiła pomyłka w trakcie wydawania towaru. Następnie ułożyć na płaskiej powierzchni cześć płytek „na sucho”, aby sprawdzić czy są one zgodne z zamierzonym układem.
-
Zadbaj o jakość. Położenie płytek powierz wykwalifikowanym i zawodowym wykonawcom. Podczas montażu postępuj ściśle wg. zaleceń i instrukcji producentów klejów, zapraw, fug i impregnatów, itp. Wybieraj fachowców którzy się na tym znają.
-
Podczas układania płytek, których cechą jest zróżnicowanie kolorystyczne (tonalne) w ramach jednej partii, zalecamy pobieranie kolejnych płytek z różnych opakowań w celu ich wymieszania. Pozwoli to na uzyskanie optymalnego wyglądu. Nie mogą być one segregowane i układane wg. odcienia lub wzoru występującego w pojedynczym opakowaniu.
-
Nominalny wymiar płytek np: 60cmx60cm, który jest podawany na dokumentach handlowych jest wymiarem katalogowym (ogólnym) używanym do ich opisu i zwykle różni się on od wymiaru roboczego np: 59,7cmx59,7cm zwanego kalibrem. Kaliber to wymiar produkcyjny płytki oznaczony w milimetrach zgodny z tabelą kalibracji danego producenta znajdującą się na opakowaniu. Może on być wyrażony liczbami (1, 2, 3...) albo literami (A, B, C...).
-
W przypadku łączenia na jednej płaszczyźnie w tzw. „szachownicę” dwóch rodzajów płytek pochodzących z tej samej serii oraz posiadających ten sam wymiar nominalny, np: 60cmx60cm, należy upewnić się przed ułożeniem, że mają one ten sam kaliber.
-
W przypadku łączenia na jednej płaszczyźnie płytek modularnych z tej samej serii tj.: posiadających różne wymiary nominalne, np: 50cmx50cm, 50cmx25cm, 25cmx25cm należy sprawdzić przed przyklejeniem, czy płytki nominalnie mniejsze tj.: 2 szt. – 50cmx25cm lub 4 szt. – 25cmx25cm po dołożeniu do siebie i po uwzględnieniu szerokości spoiny pomiędzy nimi pokryją się z największym dla nich wymiarem nominalnym 50cmx50cm.
-
Płytek pochodzących z różnych partii, serii lub od różnych producentów, nie należy łączyć na jednej płaszczyźnie.
-
Płytki w gat. II i III charakteryzują się tym, że w szczególności mogą występować różnice kolorystyczne, przebarwienia, uszkodzenia krawędzi, narożników lub powierzchni, odstępstwa od przyjętych norm dotyczących: grubości, płaskości, kalibracji, równoległości, prostopadłości, wklęsłości, lub wypukłości boków, a także właściwości fizykochemicznych. Sprzedawca nie odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową, gdy kupujący w chwili zawarcia umowy o tej niezgodności wiedział lub, oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć.
-
Płytki ceramiczne zawsze układaj z uwzględnieniem spoiny. Układanie na styk (tzw. bezfugowe) jest niezgodne ze sztuką budowlaną. Dla płytek rektyfikowanych minimalna fuga powinna wynosić 1-1,5mm, dla płytek nierektyfikowanych w tym samym kalibrze rekomendujemy fugę 2-3 mm, przy układach modularnych składających się z kilku różnych wymiarów fuga powinna wynosić 4-5 mm. Przy układach modularnych nie gwarantujemy, że wszystkie fugi będą tej samej szerokości.
-
Dla płytek w gatunkach II i III rekomendujemy fugi 5 mm lub szersze.
-
Przy układaniu płytek na ogrzewaniu podłogowym stosuj wysokoelastyczne zaprawy klejowe i fugi. Zalecana szerokość fugi nie powinna być mniejsza niż 3 mm dla jednej partii płytek z uwagi na rozszerzalność termiczną.
-
Płytki ceramiczne, zgodnie z normą PN-EN 14411, mogą mieć niewielką krzywiznę, co uwidacznia się przy formatach o kształcie prostokąta np: 60cmx120cm, 50cmx100cm, 45cmx90cm, 40cmx80cm, 30x60 itp., a w szczególności płytek długich i wąskich imitujących drewniane deski. Dlatego w celu zniwelowania ewentualnych różnic zalecamy układać je z maksymalnym przesunięciem wynoszącym do 25% długości płytki sąsiadującej.
-
Gresy polerowane, kamień naturalny i mozaiki kamienne, należy bezzwłocznie oczyścić z resztek zapraw zaraz po ułożeniu, a następnie zaimpregnować odpowiednim preparatem. Impregnację zalecamy wykonać przed spoinowaniem z uwagi na możliwość powstania przebarwień od fugi (szczególnie ciemne fugi na jasnych płytkach). Zaleca się wykonanie próby w mało widocznym miejscu lub na niewielkim fragmencie.
-
Gresy polerowane, mozaiki szklane oraz kamień naturalny zalecamy układać na klej biały elastyczny o parametrze C2TE.
-
Do usuwania pozostałych po montażu resztek zapraw, fug itp. jak również do codziennej pielęgnacji nie używać mocno ściernych środków chemicznych lub narzędzi typu szczotki druciane lub stalowe zmywaki.
-
Wszelkie zalecane w niniejszej instrukcji materiały do montażu, fugowania, impregnacji i czyszczenia dostępne są w naszych punktach sprzedaży. W celu doboru odpowiednich środków prosimy o kontakt z naszym sprzedawcą.
-
Towar zwracany do magazynu powinien zostać zwrócony w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu.
-
Producenci i sprzedawca płytek zastrzegają, że w przypadku zakupienia nieprawidłowej ilości płytek dokupienie dalszej ich ilości może skutkować inną kalibracją i odcieniem (tonacją) itp.
-
Sprzedawca zastrzega, że różnice dotyczące zdjęć Towarów a wynikające z indywidualnych ustawień komputera danego klienta lub wynikające z technik drukarskich (kolor, proporcje itd.) nie mogą być podstawą do reklamacji Towaru.
OPRÓCZ WYŻEJ PODANYCH ZALECEŃ WSZELKIE PRACE NALEŻY
ZAWSZE WYKONYWAĆ ZGODNIE ZE SZTUKĄ BUDOWLANĄ.