do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Salon aranżacji i projektowania.

Sposoby na powiększenie łazienki
Sposoby na powiększenie łazienki

Urządzanie małej przestrzeni stanowi spore wyzwanie. Dotyczy to także, a może przede wszystkim, łazienki. Wiele polskich mieszkań i domów projektowano, traktując łazienkę czy toaletę po macoszemu. Często też, szczególnie na strychach i zaadaptowanych poddaszach, pojawia się problem ze skosami. Ale przy pomocy kilku trików można nie tylko lepiej wykorzystać metraż, ale też optycznie zwiększyć łazienkę.

Oświetlenie łazienkowe

Dopasowanie światła to pierwszy krok ku optycznemu zwiększeniu każdego pomieszczenia. Wyposażenie łazienki w lustra zajmujące duże powierzchnie ścian to jeden z pomysłów. Lustra i sztuczne światło – o ile to możliwe, warto wykorzystywać oświetlenie słoneczne – zapewnią też komfort podczas codziennych i okazjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Makijaż, depilacja golenie – pojawiające się cienie i smugi świetlne to zarówno spory dyskomfort, jak również nienaturalny wygląd skóry.

Kolory i błysk

W parze ze światłem idą kolory. W małej łazience należy postawić na jasne i chłodne odcienie. Poza ponadczasową bielą sprawdzą się jeszcze pastelowe błękity, przytłumione róże i odcienie szarości. Podczas wykańczania ścian, sufitu i podłogi w takie kolorystyce uzyskuje się efekt głębi. To ważne zarówno ze względów estetycznych, jak i komfortu.

Triki z odbijającym światło lustrem świetnie sprawdzają się przy płytkach ściennych i meblach. Błyszcząca ściana z gustownych kafelków, lśniąca kabina prysznicowa oraz armatura z chromowaną powłoką odbijają światło sztuczne i naturalne. Efekt podwójnego blasku uzyska się, montując dwa lustra naprzeciw siebie.

Prysznic czy wanna?

Mała łazienka i prysznic to jedno z częstych skojarzeń. Przy ograniczonym metrażu warto zrezygnować z klasycznego brodzika. Szczelna kabina i odpowiedni spadek przy odpływie wystarczą.

Zwolennicy kąpieli w wannie także mają spore możliwości przy aranżacji małej łazienkowej przestrzeni. Na rynku można znaleźć wanny o klasycznym kształcie o długości 100-120 cm. Owszem, trudno w nich wyprostować nogi, ale i tak można wypocząć. Alternatywą są wanny o asymetrycznych kształtach. Zwężające się lub z wycięciami zapewniają sporą dawkę swobody. Wanna o nieregularnych liniach jako domowe jacuzzi? Czemu nie!

Kafelki i armatura łazienkowa

O ile w dużej łazience dobrze prezentuje się drobniejsza mozaika, to w małej przestrzeni lepiej postawić na rozmiar. Optymalne będą duże płytki o prostokątnym kształcie – ułożone poziomo zwiększają poczucie przestrzeni. Następna wskazówka dotyczy deseniu i wzoru płytek – jednolita kolorystyka nie jest ograniczeniem, ale pod warunkiem, że zrezygnuje się z nadmiernych aplikacji i pstrokacizny.

Ceramika i meble łazienkowe o małych gabarytach są pierwszym wyborem przy aranżacji ograniczonej przestrzeni łazienek i toalet. Okazuje się jednak, że zbyt duży natłok pojedynczych elementów wyposażenia nie prowadzi do rzeczywistego i pozornego postrzegania przestrzeni. Lepiej więc wybrać mniej sprzętów, ale o większej kubaturze. Ostatnia wskazówka dotyczy podłogi – wolna przestrzeń oznacza przejrzystość i można ją osiągnąć, montując podwieszane wyposażenie.

2018 Wszelkie prawa zastrzeżone yeti.pl

Sklep internetowy Shoper.pl

Projekt i wykonanie sklepu: Onisoft.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl